Lorem quis bibendum auci Lorem gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem nibh id elit. Duis sed odio sit amet nibh vulputate cursu. Ut enim ad minim veniam.

Follow me on instagram

© 2016 Your Business Name!

Beste Gürsu

Uluslararası Sanat Danışmanı ve Küratör

F. Beste (Dürüst) Gürsu, Art and Life Gallery / Project / Production Kurucusu ve IKASD İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

1980 yılında İstanbul Matbaa Meslek Lisesi’nden mezun olmuş, daha sonra Almanya, Hannover’de Grafik -Tasarım eğitimi almıştır.

1989-1996 yılları arasında İrfan Yılmaz Atölyesi’nde Cam Sanatı üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Bob Ross Landscape ve Flower Painting uluslararası eğitmenidir.

1997’de, İstanbul’da ilk defa kurulan geleneksel ve modern sanat alanlarında değerli hocaların ders verdiği Atölye Mozaik’i kurmuştur. 1997 / 2004 yılları arasında her yaştan sanata gönül vermiş 1000in üzerinde sanatsevere Atölye Mozaik’de eğitimler verilmiştir.

2003 yılından itibaren M. Kamil Dürüst Bey Kütüphanesi Kültür ve Sanat Danışmanı görevini yürütmektedir.

2004 yılında; Atölye Mozaik, Art and Life markası çatısı altına girmiştir. İmtiyaz Sahibi olduğu ve Editörlüğünü yaptığı; gelenekselden çağdaşa, yurt içi ve yurt dışındaki sanatçılar ve tüm sanat disiplinlerini içeren Art and Life dergisini yayınlamıştır.

2007’de The Marmara Pera Gallery Art and Life‘ı kurmuştur.

F. Beste (Dürüst ) Gürsu, 2008 yılında Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi kurulum sürecinde görev almıştır ve İstanbul’un Fethi’nin 550. yılında Rahmetli Sıtkı Usta ile Sırlı Gemiler, Ahmet Güneştekin ile El İxir, Yiğit Yazıcı ile Şehirlerin Renkleri, Hikmet Barutçugil ile Ebristanbul sergilerini gerçekleştirmiştir.

2009-2015 yılları arasında Beyoğlu Belediye Başkanlığı’nın Dış İlişkiler ve Uluslararası Kültür ve Sanat Danışmanlığı görevini yürütmüştür.

2012 yılında kurulan IKASD İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği’nin kurucu üyesidir. Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

2014 – 2018 yılları arasında UNESCO Türkiye Most / Kültürlerarası Diyalog Komitesinde görev almıştır.

F. Beste (Dürüst) Gürsu, 2014 yılında babası M. Kamil Dürüst Bey’in vefatı ile M. Kamil Dürüst Bey Kütüphanesi’nin yönetimini üstlenmiştir.

Türkiye ve uluslararası platformlarda (Almanya, Avusturya, Belçika, Luxemburg, İtalya, Polonya, Romanya, Macaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Karadağ, Katar, Kosova, Japonya, Amerika, Tanzanya,…) bugüne kadar 400’ün üzerinde sanatın farklı disiplinlerinde Türk ve yabancı sanatçılar ile proje, küratörlük, danışmanlık ve proje koordinatörlüğü yapmıştır.

2015 – 2018 yılları arasında, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 3 kıta, 9 ülke, 10 şehirde gerçekleştirilen ’16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh’ Projesi’ni hayata geçirmiştir.

2018 yılında yönetimini yürüttüğü M.Kamil Dürüst Bey Kütüphanesini, Yurt Dışındaki Osmanlı Eserleri Arşivi ve Fotoğraf kolleksiyonlarını M.Kamil Dürüst adına daha geniş kitlelere ulaşması ve hizmet vermesi için T.C. Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesine bağışlamıştır. Kütüphanenin arşiv ve kolleksiyonları kapsamında Türk kültür, tarih ve sanatına odaklı projeler üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

İlk olarak, 2019 yılında gerçekleştirilen, uluslararası platformda, geleneksel den çağdaşa, çok disiplinli ve çok kültürlü bir yapıya sahip ‘’Ramart Platform’’un yapılanmasını ve küratörlüğünü yürütmüştür.

Kurucusu olduğu Beste Gürsu Uluslararası Sanat Danışmanlığı bünyesinde Uluslararası platformlarda kurumsal ve kişisel koleksiyonlar ile sanatçılara sanat danışmalığı hizmeti vermekte, disiplinlerarası sanatsal projeler geliştirmeye devam etmektedir.